A A A

Mieszanie nawozów

Technika mieszania nawozów _ wapniowych z torfem zależy od ilości przygotowywanego podłoża. Małą ilość torfu rozkłada się cienką warstwą i rozsypuje na niej równomiernie odważoną, ilość nawozów wapniowych, po czym kilkakrotnie przerabia. Mieszanie nawozów wapniowych z większą ilością torfu można częściowo zmechanizować używając roztrząsacza obornika. W tym celu na wyrównanej warstwie torfu rozsypuje się rów­nomiernie odważoną ilość nawozów wapniowych (na określoną objętość torfu) i uruchamia roztrząsacz. Metoda ta może być również stosowana przy mieszaniu torfu z mieszanką nawozo­wą, której nie należy dodawać równocześnie z wapnem czy kredą.

Odczyn podłoża torfowego należy skontrolować po całkowi­tym jego przygotowaniu, a więc już po dodaniu nawozów i do-. prowadzeniu go do odpowiedniej wilgotności. Próbki do osta­tecznego oznaczenia -pH należy pobierać po kilku dniach od przygotowania podłoża do użycia; pH powinno wynosić 5,5—6,0.

Jeżeli podłoże torfowe używane jest do produkcji- roślin o długim okresie wegetacji, zaleca się oznaczać pH co 4—6 ty­godni, ponieważ często jego wartość silnie się obniża, co jest powodem objawów niedoboru niektórych mikroelementów. Pod­wyższenie pH można łatwo osiągnąć nawożąc pogłównie kredą, która podczas nawadniania jest wmywana do podłoża.